Lumien sulattua tekee mieli lähteä autoretkeilemään ja kas sopivasti tulikin mahdollisuus lähteä katsastamaan Hätäkissalan uudet tilat. Kissala oli muuttanut linnuntietä vain noin parikymmentä kilometriä, mutta mobiililla liikkuen maisemat, tiet ja reitit olivat aivan uudet. Mukavaa kuitenkin, että matkalle saa helposti yhytettyä mukavan taukopaikan Aapiskukosta. Muistettakoon myös, että Aapiskukon ympäristössä on hieno Pälkäneen rauniokirkko ja muhkeat kuntoportaat. Molemmat omalla tavallaan laadukkaita piipahduskohteita.
Aapiskukossa haukattiin vegehampparit ja niiden voimalla sukellettiin tieltä nro 12 kohti Aitoota. Mukavaa maaseutu reittiä. Ilman gepsiä ja navia matkustaen Hätäkissala löytyi mainiosti. Hätäkissalan tilat ovat nykyään omakotitalon yläkerrassa, joka on täysin kissojen valtakuntaa.
 |
Pullat on syöty ja nyt jaksaa kerääntyä tuliaispöydän äärelle. |
 |
Hilma nauttii olostaan kantopussissa |
"Tuparit" oli pienimuotoinen pihatapahtuma, jossa kahviteltiin ja hotkittiin pullaa. Toisessa pöydässä oli tuliaispöytä, josta mukaan tarttui kissan mintussa pyöritetty Kössi Käärmes ja saaristolaisleipä. Paluumatkalla leivän kylkeen kostukkeeksi kelpasi rouhea portter ja ale-laarista vegaanista skagenia. Taukopaikaksi löytyi Valkeakoskelta mukava Hakafood kahvila. Kotona olo oli kuin jouluaattona!
 |
Pökö vielä sulattelee kärmestä... |
 |
... kun taas Jetta ei armoa anna |
Isomman kissaporukan henkilökunta arvostaa näitä tapahtumia, joihin voi päivän aikana huruttaa ja tulla vielä säädylliseen aikaan kotiin. Sillä välin kun henkilökunta on tien päällä ladannut omia akkujaan, on kissat ladanneet akkujaan nukkumalla. Kaikki ovat illalla virkeitä!